תפריט סגור

תקשורת אפקטיבית בזוגיות במשפחה ובין חברים או למה אנשים בסביבה שלי לא מרגישים מוערכים?

לב שואל למה לשים לב בדייט בלבול למה את אתה לא אוהב אוהבת אותי למה לא אוהבים אותי למה אני לא מוערך תקשורת אפקטיבית, 5 שפות לאהבה ולהערכה, גרי צ'פמן, מיכל אופיר מסבירה את ההערכה והאהבה בזוגיות במשפחה ובארגון

"למה אתה לא אוהב אותי?" או "אני מרגיש לא מוערך" הם דברים שאנחנו שומעים לפעמים מהאנשים הכי קרובים אלינו.

רוצה למה זה קורה לנו ואיך פותרים את זה? הגעת לפוסט הנכון!​

מרבית האנשים משייכים את הביטחון העצמי שלהם לתחושת השייכות שלהם. אנחנו מעריכים את עצמנו כשאנחנו מרגישים אהובים וכשאנחנו מרגישים שיש לנו מקום. למרות העובדה הזו, רבים מאיתנו לא מרגישים אהובים. למה זה? יש מה לעשות בכלל?
בוודאי שיש! 🙂 במודל 5 שפות של אהבה מספר לנו גרי צ’פמן על 5 דרכים שונות בהן אנחנו מביעים ומבינים שאוהבים אותנו. לא כל כך פשוט לנו להבין שאנשים שונים מבינים ומביעים אהבה בצורות כל כך שונות. ועל זה נדבר ונרחיב בפוסט הזה. (אם מתחשק לך תקציר – יש וידאו עם כתוביות)

כדי שהסרטון יהיה אפקטיבי במיוחד, דאגתי לשמור אותו קצר. כך שבפחות מ3 דקות, נוכל לקבל מקסימום ידע שימושי, על הדרכים השונות בהן אנשים מביעים ומבינים אהבה והערכה. עוד בסרטון – איך נוכל להשתמש במידע הזה עם האנשים הכי קרובים לנו 🙂
מכיוון ואני יודעת שלפעמים אפילו עם כתוביות קשה לעקוב אחרי סרטונים, במיוחד בשבילך, דאגתי להכין הסבר מלווה בקצת צבע בכדי שיהיה לנו קל להביע אהבה והערכה האחד כלפי השני באופן שיורגש ויוערך על ידי הצד השני.

בונוס – בסוף הפוסט מחכה לך קישור לשאלון שיגלה לך בדיוק מה שפת האהבה שלך 🙂

מיכל אופיר מסבירה תקשורת אפקטיבית- 5 שפות לאהבה בהשראת גרי צ'פמן

חמש השפות השונות לאהבה והערכה בהן אנחנו משתמשים עם הסביבה שלנו

שפת המגע לאהבה והערכה

5 שפות לאהבה מגע - מגע בזוגיות במשפחה בעבודה עם חברים מגע כשפת אהבה והערכה בתחומים שונים

לא כולנו אוהבים לגעת, או אוהבים שנוגעים בנו, אבל אנשים ששפת האהבה שלהם היא מגע חווים את המגע כערוץ עיקרי לתקשורת. מבחינת האנשים האלו טפיחה על השכם, חיבוק, ליטוף או אפילו לחיצת יד כולם מביעים אהבה והערכה שאי אפשר להחליף. 
כשמדובר בזוגיות, עבור אותם האנשים שמגע היא שפת האהבה שלהם, גם מגע מיני הופך לשפה של אהבה בפני עצמה. מבחינתם, אם משהו משתנה ברצון של הצד השני למגע, הצד השני כבר לא אוהב או מעריך אותם.  מגע הוא חלק מובנה בדרך שבה אנשי המגע מביעים את האהבה שלהם ואולי יותר חשוב מכך, מבינים שאחרים אוהבים אותם.
כשמדובר במגע במקום העבודה מדובר על שפת הערכה של ממש. ניתן לקרוא על זה עוד כאן
רגע לפני שנכנסים לדיוני #METOO בכל הנוגע למגע מחוץ לזוגיות לא מדובר במגע מטריד, אלא במגע “על הדרך”. לא סתם השתמשתי במילים “לחיצת יד” או “טפיחה על השכם”. אנשי המגע יודעים בדר”כ לזהות את הכוונה שמגיעה עם המגע הזה, אז הרעיון הוא לא להשתמש בשפת האהבה שלהם נגדם, אלא באמת לעשות הכל ברשות גם מולם. 

שפת זמן האיכות לאהבה והערכה

5 שפות לאהבה מגע - מגע בזוגיות במשפחה בעבודה עם חברים מגע כשפת אהבה והערכה בתחומים שונים

אחד המשאבים הכי חשובים של המאה הנוכחית הוא זמן. אולי בדיוק בגלל זה, יש אנשים שמבחינתם הדרך בה הם חווים אהבה היא מדד של כמה זמן בילית איתי. אנחנו אפילו לא חייבים לעשות את אותם הדברים. אני יכולה לצפות בטלויזיה בזמן שאתה עובד, כל עוד אנחנו חולקים זמן משותף. 
למרות שאנחנו יכולים לעשות דברים שונים באותו המרחב, אנשי זמן האיכות יעריכו את זה אם חלק מהותי מהזמן הזה יהיה זמן בו אנחנו נוכחים אחד עם השני בלי הסחות דעת. חלק מהמשמעות של זמן איכות היא היכולת להעמיק ולהכיר אחד את השני ופשוט להיות אחד עם השני.
מה גם בעבודה? כן! ניתן לקרוא עוד על איך עובדת שפת ההערכה במקום העבודה כאן.  

שפת המחוות לאהבה והערכה

5 שפות לאהבה מחוות או שירות- מחוות או שירות בזוגיות במשפחה בעבודה עם חברים מחוות או שירות כשפת אהבה והערכה בתחומים שונים

כשגרי צ’פמן מדבר על מחוות הוא מתייחס למושג שנקרא acts of service. חשוב להבהיר את זה מכיוון ואין בשפה העברית תרגום מדויק לביטוי הזה. אז על מה מדובר כשמדברים על מחוות ואיך אפשר להבהיר לסובבים אותנו שאנחנו אוהבים אותם אם הם מדברים בשפה הזו? 
בפשטות, שפת המחוות היא שפת עשייה. הרעיון הוא לראות מה אנחנו יכולים לעשות עבור אותם אנשים. למשל אם אנחנו חולקים בית, הרעיון הוא לעשות משהו מעבר למה שמצופה מאיתנו. אנחנו יכולים לבחור להציע את המיטה בזמן שבן/בת הזוג נמצאים בעבודה, לעזור לחבר עם משהו שקשור ללימודים, לעזור עם ארוחת שישי או ארגון הבית, להוריד מעומס העבודה של חבר לעבודה. ניתן לקרוא עוד על איך עובדת שפת ההערכה במקום העבודה כאן
בכל מערכת יחסים עם האנשים האלה, עצם המחווה שנבחר בה לא משנה, מה שחשוב הוא לעשות מחוות. האנשים היקרים האלו הם אנשי עשייה, הם נוטים אגב לעשות מחוות בעצמם. 

שפת האמירות לאהבה והערכה

5 שפות לאהבה אמירות מילים- אמירות כוחן של מילים בזוגיות במשפחה בעבודה עם חברים אמירות כשפת אהבה והערכה בתחומים שונים

– “אתה לא אוהב אותי!”
– “למה את חושבת ככה?” 
– “כי אתה אף פעם לא אומר לי שאתה אוהב אותי, אפילו כשאני מבקשת מחמאות קשה לך להחמיא לי.”
– “חשבת פעם שמילים הן משהו ריק מתוכן? הן שוות משהו רק כשהן מגובות במעשים.” 
זה ציטוט של חלק משיחה שערכתי פעם עם חבר קרוב, לפני שהבנתי שיש שפות שונות לאהבה, לפני שהבנתי ששפת האהבה שלי שונה משלו. הבחור הזה גרם לי להבין שאני והוא חיים בעולם אהבה שונה לגמרי. 
אני אוהבת במילים והוא במעשים. לימים גיליתי שהוא מאוד אהב אותי, אבל למילים באמת לא הייתה משמעות עבורו. הוא הרגיש שמילים לא יכולות לבטא את התחושות שלו ומבחינתו מחמאה היא משהו שצריך להרוויח אחרת היא לא שווה הרבה. היום אני יודעת להגיד שאני הייתי בחורה של אמירות והוא גבר של מחוות. מאז למדתי לא מעט על שפות האהבה ועל תקשורת אפקטיבית. ובין השאר למדתי שצריכים לקרות אירועים משמעותיים כדי שיהיה שינוי בשפת האהבה של אדם. בשפת האהבה שלי חלו שינויים. היום אני רואה את העולם בצורה הרבה יותר דומה לזו של הבחור. 
בינתיים יכולה לחלוק אתכם שאם אדם מסוים חולק איתנו את הרגשות שלו, או לחלופין מחמיא לנו לעתים קרובות, יתכן מאוד שאותו אדם מביע את האהבה וההערכה שלו כלפינו בדרך הזו. אם אותו אדם גם מבקש מאיתנו מחמאות או אמירות, סביר להניח שזו שפת האהבה וההערכה שלו. ואם אנחנו אוהבים או מעריכים את אותו אדם שווה לתת לו באהבה את המילים שהוא כ”כ זקוק להם. 
האנשים האלו זקוקים למילה טובה גם במקומות העבודה, שם יש את המשוב במיוחד בשביל זה. מכיוון ויש המון אנשים כאלה חשוב ממש לפרגן במשוב על הדברים החיוביים אצל העובדים שלנו ואצל החברים שלנו לעבודה. ניתן לקרוא עוד על איך עובדת שפת ההערכה במקום העבודה כאן.  

שפת המתנות לאהבה והערכה

5 שפות לאהבה מתנות- מתנות בזוגיות במשפחה בעבודה עם חברים מתנות כשפת אהבה והערכה בתחומים שונים

דברו אליי במתנות. האנשים שמדברים בשפת האהבה הזו מרגישים שאוהבים אותם כשהם מקבלים מתנות. זו לא חייבת להיות מתנה גדולה או משמעותית, זה יכול להיות משהו קטן שמראה שחשבנו עליהם. מבחינת אנשי שפת המתנות, אקט הנתינה הוא שפת האהבה העיקרית. הם יגידו לנו שהם אוהבים אותנו באמצעות מתנות והם יצפו שנחזיר להם. רק כך הם מבינים שבאמת אוהבים אותם. הגישה הזו לא מגיעה מרדיפת בצע, אלא משפה אמיתית של אהבה.

גם במקום העבודה אנשי המתנות חווים שמעריכים אותם רק כשהם מקבלים מתנות קטנות. מה למתנות ולמקומות עבודה? ניתן לקרוא עוד על איך עובדת שפת ההערכה במקום העבודה כאן. 

ניתן לקרוא עוד על איך עובדת שפת ההערכה במקום העבודה כאן.  

כיף לי להיות איתך בקשר, להשאיר פרטים זה כל מה שצריך בשביל זה.

לגזור ולשמור מיכל אופיר סדנאות ייעוץ וליווי לתקשורת אפקטיבית והעצמת הביטחון העצמי

בונוס

אז מה היא שפת האהבה שלך?

בא במייל דאגו לתרגם את השאלון במיוחד בשבילנו. אפשר למצוא אותו ממש כאן.

למה הוא מתכוון כשהוא שואל…?

מרבית הקשרים שנגמרים, גם אם זה נגמר אחרי שנים, נגמרים בגלל דברים שהניצנים אליהם היו כבר בשיחות הראשונות. מיכל אופיר נותנת טיפים למה כדאי לשים לב כבר בהתחלה.

קרא עוד »