תפריט סגור

על הקשר שבין חנוכה, גבורה והתפתחות אישית

חנוכה, מכבים, מקבים, חנה, שבעת הבנים, אלעזר, מתיתיהו הזקן, חשמונאים

מכבים, חנה ושבעת בניה ומתיתיהו הזקן הם רק כמה ביטויים שאנחנו שומעים בחנוכה. מה הסיפור האמיתי?

תקציר סיפור חג החנוכה

בתקופה שהיוונים שלטו בארץ, הם החליטו שכל גישה שלא נכונה להם ולא תואמת לדרך שלהם, צריכה להמחק מהעולם בכל מחיר. הם התחילו בשידול, המשיכו באיומים ואפילו הגיעו לרצח. כחלק מהדרך הזו כשהם הגיעו ליהודה (ארץ ישראל של פעם) הם המשיכו בדרכם כרגיל וניסו לשכנע גם את היהודים (תושבי יהודה) להאמין בדרך שלהם. בדרך ההיגיון והפילוסופיה היוונית. הם החליטו שהיהודים יוותרו על המסורת היהודית ועל הרעיון של אלוהים אחד. הם החליטו שהיהודים יאמינו בחומר בדיוק כמו היוונים. ובדיוק בגלל זה היוונים דאגו לגזור גזירות שונות על היהודים ביניהן העלמת הסממנים היהודיים, אכילת חזיר וחובת השתחוות לפסלים. 

היוונים גזרו גזירות, איך הגיבו היהודים?

כמו כל עם שנמצא במצב נורא שכזה היהודים בחלקם אכן נכנעו לגזירות, חלקם ברחו והסתתרו, חלקם העמידו פנים שהם נכנעים לגזירות וחלקם המועט בחר להתנגד.
להתנגדות היו פנים שונות. בכל חנוכה אנו שומעים את הסיפור של חנה ובניה שבחרו בהתנגדות שקטה. הם זומנו אל אנטיוכוס, מלך היוונים, והתבקשו להשתחוות לפסל. הבנים של חנה סירבו להשתחוות ונהרגו זה אחר זה. כתוצאה מכך, חנה נותרה אם שכולה והתאבדה בקפיצה מגג כשהיא מותירה אחריה את המשפט האלמותי “אברהם עקד בן אחד ואני עקדתי שבעה”.   התנגדות שקטה נוספת היתה זו של אלעזר הזקן שבחר במוות אכזרי במיוחד על פני אכילת חזיר ואף על פני אכילת בשר כשר באמירה שזה חזיר. לצד חנה ואלעזר הזקן היו אלו שבחרו להלחם, הלוחמים השתייכו למחתרת שהונהגה בידי מתיתיהו החשמונאי ונקראו מכבים
למרות שנדמה שמדובר באינספור קרבות עקובים מדם, בפועל קרבות המכבים היו סדרה של שמונה קרבות במהלך מרד החשמונאים בין יהודה המכבי לבין היוונים. 
רובם של הקרבות הסתיימו בניצחון החשמונאים, ומיעוטם (2 קרבות), שהיו קרבות חזיתיים בשטח פתוח, בניצחון היוונים המכונים בקרב היסטוריונים גם ה”סלאוקים”.

איך נגמר הסיפור?

 בקרב האחרון נהרג יהודה, והמרד ירד למחתרת וללוחמת גרילה. אף שהמרד כשל, יונתן, האח של יהודה, הצליח למנף אותו להקמת אוטונומיה מנהלתית ברשות המעצמה, והוא היה
בסופו של דבר הגרעין להקמת ממלכת החשמונאים.
כחלק ממרד החשמונאים, שוחרר בית המקדש מאחיזת היוונים שחיללו אותו. בתוך תהליך שחרור בית המקדש וטיהורו, מצאו המכבים כד שמן קטן שהיה צריך להספיק בקושי ליום אחד, אך בנס הצליח להספיק לשמונה ימים, מה שאפשר ליהודים מספיק זמן כדי לייצר שמן טהור חדש על מנת לתחזק את המנורה ואת בית המקדש עד ליום בו נפל. 
במקביל לסיפור הקרבות, אנו חשופים גם לסיפורה של יהודית. אלמנה יהודיה ששיקרה למלך ואמרה לו שהיא שמעה נבואה שהוא ינצח את המרד וישלוט על ירושלים. בסופו של הסיפור המלך מתאהב ביהודית ומציע להנשא לה, זו מסכימה בתנאי שלא יפגע עוד בנשים שהולכות אל המעין (כנראה המקווה של אותם ימים). ובליל הכלולות שלה עורפת יהודית את ראש המלך עם חרבו שלו. 

איך הסיפור הזה של חנוכה קשור להתפתחות אישית?

מהן הטיפות שכדאי לאמץ ולהתייחס אליהם בתוך הסיפור הזה של חנוכה?

טיפה על מוטיב הגיבור והגבורה - איך זה קשור אליי? צעדים בדרך להיות הגיבור או הגיבורה של עצמי

כשאנחנו מפרקים את המילים גיבור וגבורה לשורש שלהן, ג.ב.ר, אנחנו יכולים להבין שיסוד הגבורה ביכולת להתגבר. שזה אומר להבין את המצב הקיים, להכיל אותו ולהתגבר עליו למרות הקושי. אנשים שונים חווים קשיים שונים, החל מהקושי לקום בבוקר לעבודה או ללימודים ביום חורפי קר כשהמיטה כל כך חמה וכלה בקשיים מהותיים יותר כמו קשיים כלכליים, התמודדות עם אלימות, ואולי זו ההתמודדות לענין העתיד שלנו. 
הגיבורים מלמדים אותנו שהעתיד שלנו תלוי בנו ובמעשים שלנו. העתיד שלנו תלוי ביכולת שלנו להתגבר על הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו ולנצח קודם כל ולפני הכל את הפחדים שלנו ואת הקולות מסביב ורק אחר כך את מי ומה שעומד מולנו. 

אז מה צריך לעשות כדי לאמץ אל ליבנו את מוטיב הגיבור והגבורה של חנוכה?

צעד מס. 1:- הבנת המצב הקיים.

לרשום לפנינו ולהבין את כל הקשיים העומדים בפנינו (בדר”כ יש יותר מקושי אחד) 
לוודא שהתייחסנו לכולם, כולל התחושות שלנו ודברים שעוצרים אותנו.

צעד מס. 2:- "איך הגיבור או הגיבורה שלי היו מתמודדים עם זה?"

לדמיין לעצמנו איך היה האדם שהייתי רוצה להיות מתמודד עם זה, מה האמירות שאני הייתי אומר/ת לעצמי? מה הדרך שהייתי בוחר/ת בה? 
לכתוב רשימת צעדים ברורים של הגיבור או הגיבורה שלי לפתור את המצב, גם אם זה ממש מפחיד אותי לעשות את הצעדים האלה, אלו הצעדים האידיאליים של הגיבור או הגיבורה שלי. 

צעד מס. 3:- להבין מה נקודות האור והחושך שלי.

הבנת נקודות האור שלי ואיך הן עוזרות לי אל מול החושך הפרטי שלי וההבנה של איך מנצחים את החושך עם האור בחיים האמיתיים הפרטיים שלנו, מפורטת בהמשך תחת אור וחושך.

צעד מס. 4:- לתת לעצמי מילה שהמצב הזה הולך להפתר, כי אני הגיבור או הגיבורה של עצמי, ולעמוד בה!

המקום של המילה שלנו בעיני עצמנו, הוא אחד המקומות החשובים ביותר בתקשורת האפקטיבית שלנו עם עצמנו ועם העולם. הבנת הנושא הזה היא קריטית בתהליך של הפיכת עצמנו לגיבורים שלנו. כדי להבין את הנושא קצת יותר לעומק, פירטתי עוד על כך בהמשך תחת הטיפה של העמידה במילה שלנו והמשמעות שלה. 

צעד מס. 5:- להכין תכנית פעולה ברורה עם צעדים ברורים להגעה ליעד.

צעד מס. 5 הוא הצעד שמרגיש הכי מאתגר למרבית האנשים, יחד עם זאת לרובינו ברור לאן אנחנו רוצים להגיע. ההחלטה לגזור אחורה צעדים ברורים ומדידים קצת מרתיעה במצבים מסוימים בעיקר בשל התחושה המאוד מחייבת שהיא משאירה אצל אלו שנוקטים בגישה זו. האמת היא שכמו כל התכניות, גם תכנית זו צריכה להיות גמישה ולהכיל שינויים, אחרי הכל הנייר סופג שינויים בקלות, כמוהו גם המחשב. 

המשמעות של להיות הגיבור או הגיבורה של עצמי היא לקחת את עצמי בידיים ולדחוף אותי קדימה אל עבר היעד הבא. בלי לעצור ולהתלונן על הקושי, בלי להתעכב על התחושות השליליות, רק להכיר בקשיים ובתחושות ולהמשיך למרות זאת. 

טיפה על אור וחושך

האדם שהוביל את המכבים היה יהודה המכבי. כשבודקים מה נאמר עליו אנחנו מגלים שאביו, מתיתיהו החשמונאי אמר עליו שהוא  “איש גיבור ובן חיל מנעוריו” ואנשיו אמרו עליו שהוא בעל יכולת פיקוד ומצביאות גבוהה. לאורך חייו, יהודה למד את שיטות הלחימה של הצבא היווני, והחל ליזום מתקפות פתע שכוונו כנגד נקודות החולשה של הכוחות היווניים. זאת מאחר שלחימה פנים מול פנים מול הצבא היווני המאומן והגדול הייתה חסרת-סיכוי. לאורך הקרבות יהודה ניצל בצורה מתוחכמת את אזורי ההר בהם ניתן להסוות כוחות גרילה, וערך מארבים, פשיטות והתקפות פתע. יהודה גם הצליח לגבש סביבו גרעין של כמה אלפי לוחמים נועזים ומוכשרים ואת אהדת אנשי יהודה.

עובדות אלו מגלות לנו שמעבר ליכולות הצבאיות של יהודה, הוא ניחן גם בתכונת מנהיגות ובכריזמה, ביכולת המדהימה לסחוף אחריו אנשים. יהודה לא היה יכול להגיע להישגים שלו בלי אמונה בעצמו ובלי אנשים סביבו שיאמינו בו וביכולת של עצמם להתנגד לצבא היווני. האור של יהודה מתבטא בתכונותיו החיוביות וביתרונות שלו.
והחושך? מעטים מאיתנו יודעים שיהודה נהרג בקרב אלעשה לאחר שלא הצליח לגייס מספיק לוחמים. למרות שקרב זה היווה השראה לאחיו שהמשיכו במלחמה נגד היוונים, יהודה דחף קדימה מהר מידי. היכולת להיות נחושים היא מדהימה, אבל ברגע שבו היא הופכת לעקשנות ואנחנו מפסיקים לראות את המציאות כפי שהיא אנחנו מפסידים. 

אז איך כל סיפור החנוכה הזה עם המכבים קשור אלינו?

גם לנו יש נקודות של אור וחושך באישיות. אנחנו מלאים בתכונות חיוביות שמקדמות אותנו המלוות בתכונות ומחשבות שמעכבות אותנו. על מנת למנף את עצמנו למקום של הצלחה אנחנו צריכים לדעת ולהבין מספר דברים:

מקום טוב להתחיל בו הוא להכיר ולהבין את עצמנו:- 
מהן התכונות שמקדמות אותנו? במה אנחנו באמת טובים?
מה מעכב אותנו? איפה אנחנו חלשים וצריכים תגבורת?
הצעד המומלץ הבא, אחרי שהבנו איפה אנחנו צריכים חיזוקים, הוא להבין מי יכול לעזור לנו במקומות בהם אנחנו חלשים. 

למשל, לבעלי עסקים תמיד מומלץ לבחון מה התחום החלש שלי, אם התחום החלש הוא כספים, כדאי לי לקחת רו”ח ומנהלת חשבונות ולעדכן אותם בזה על מנת שיעזרו לי לחשב את דרכי קדימה בעסק. אם התחום החלש הוא שיווק יכול להיות שקורסים או אפילו איש שיווק יעזרו לנו בזה. 

אבל מה קורה עם אנשים פרטיים? כאלו שלא שוכרים אף אחד למקומות שבהם הם צריכים תגבורת? 

לנו יש חברים קרובים ולפעמים אפילו אנשי מקצוע במקומות בהם אנחנו צריכים חיזוק. 
קשה לך עם קשרים? יש מאמני זוגיות מעולים. אבל הרבה לפניהם, אנחנו צריכים לדעת למה זה כ”כ קשה לנו? מה בנו עוצר את זה? 
קשה לך עם ניהול זמן? גם לי היה קשה! יש סדנאות מעולות לטפל בזה. (אני אישית מלווה אנשים בנושא הזה ובהמשך גם יהיו סדנאות לזה, בינתיים אם מעניין אותך- ניתן לשלוח לי הודעות לתיאום ואני מעדכנת לעניין תיאום פגישות או סדנאות חדשות שיוצאות לאור) 

טיפה על העמידה במילה שלנו והמשמעות שלה.

אנחנו מוקפים בדוגמאות שמראות לנו שלהתנהג בצורה הפוכה מההבטחות משתלמת. אם אנחנו מדברים על הפוליטיקאים שמצליחים בזכות העובדה שהם משנים דעה כל יומיים ואם אנחנו מדברים על חנה ששכלה שבעה בנים בזכות הדבקות שלה ושל בניה במילה שהם נתנו לאלוהים. 
אז למה בכל זאת נכון לעמוד במילה שלנו? 
כשאנחנו נותנים מילה ועומדים בה, אנחנו מבססים מערכת יחסים, אנחנו מייצרים אמון ובעיקר אנחנו יוצרים עם עצמנו אמונה עצמית. אנחנו מחייבים את עצמנו לעמוד במשימות שאנחנו נותנים לעצמנו, אנחנו מחייבים את עצמנו להיות נוכחים ובעיקר מחייבים את עצמנו לייצר מערכות יחסים תקינות עם עצמנו ועם הסובבים אותנו.
המילים שאנחנו רוצים לעמוד בהן, הן למעשה כל מילה שאנחנו מוציאים מהפה. אמרנו שנקום בבוקר לעשות ספורט? אז אנחנו נכוון שעון ונקום בבוקר לעשות ספורט. יכול להיות שמחר לא נגיד את זה יותר. אמרנו שנעזור לחבר? אז נעשה הכל כדי להתייצב ולעזור לחבר. זה לא משנה אם ברגע האמת זה נח לנו או לא! אמרנו משהו? זו האחריות שלנו לדאוג לעמוד מאחורי המילים שהוצאנו מהפה ולדאוג שהדברים יתממשו. המטרה כאן היא לא לרצות אחרים, גם אם אמרנו שלא נעזור במשהו ספיציפי אנחנו רוצים לעמוד בזה. לדוגמא, אני אישית לא מבינה כל כך בנראות, אין לי את היכולת להמליץ לחברה מה ללבוש. אבל יש לי חברה מדהימה שכל הזמן מבקשת שאמליץ לה על ביגוד ומה נכון ללבוש. מראש התנגדתי לעניין הזה, היא ניסתה לבקש, עד שהיא הבינה שאני שמחה לעזור תמיד – רק בנושאים שאני מסוגלת לעזור לה. אני לא מעמיסה על עצמי בגלל שאני עומדת במילה שלי. אני פשוט דואגת להגיד בדיוק את מה שאני מתכוונת לעשות. 
אם במקרה אנחנו גם אנשי עסקים, אז אמון מהסוג הזה גם יוצר לקוחות חוזרים ולקוחות שמביאים לקוחות. 

יש דבר כזה ניסים?

אני מאמינה שבהחלט כן!
ניסים קיימים, סביבנו וחלקנו אפילו מצליחים להרגיש אותם. יחד עם זאת אני שייכת לזרם האנשים שמאמינים שאנחנו יוצרים את המציאות של עצמנו. 
בראי החג, גם כד השמן לא מצא את עצמו. הוא אמנם הצליח להחזיק 8 ימים במקום יום אחד, אבל המכבים היו צריכים לטהר את בית המקדש ולעשות סדר בכלים השבורים כדי למצוא את הכד הקטן מלכתחילה. 
סבא שלי זכרונו לברכה היה אומר שאלוהים עוזר לאנשים שעוזרים לעצמם. אז במקום לחכות לניסים שיקרו, שווה להרים את עצמנו מהספה ולגרום להם לקרות. לייצר מציאות שמאפשרת ניסים. כן זה אומר שאנחנו צריכים לייצר הזדמנויות ולזהות את ההזדמנויות הקיימות בפנינו. מאחלת לכולנו בהצלחה עם האתגר הזה! הוא בעיני הבסיס לכל נס שעומד לנו בחיים האלה 🙂 

 

ובנימה זו - אני רוצה לאחל לכולנו חג חנוכה שמח!

לכל שאלה אני זמינה עבורך בוואטסאפ

אני רוצה מידע על הסדנה הקרובה - תחזרי אליי

לגזור ולשמור מיכל אופיר סדנאות ייעוץ וליווי לתקשורת אפקטיבית והעצמת הביטחון העצמי

למה הוא מתכוון כשהוא שואל…?

מרבית הקשרים שנגמרים, גם אם זה נגמר אחרי שנים, נגמרים בגלל דברים שהניצנים אליהם היו כבר בשיחות הראשונות. מיכל אופיר נותנת טיפים למה כדאי לשים לב כבר בהתחלה.

קרא עוד »